Wałęsův případ ukazuje na selhání spravedlnosti po roce 1989

Tisková zpráva Platformy evropské paměti a svědomí:

Varšava / Praha, 22. února 2016. Zabavení usvědčujících dokumentů u vdovy po bývalém komunistickém členu politbyra Kiszczakovi polským Institutem národní paměti IPN ukazuje na mechanismus, kterým je brzděno vyšetřování zločinů komunismu v postkomunistické Evropě.

Přikládáme sekeru ke kořenům lži

kniha obálka

V knize jsou poprvé publikovány rozhlasové projevy významného českého novináře Pavla Tigrida, které na počátku padesátých let přednesl v Rádiu Svobodná Evropa.
Jejich pestrost odráží jeho zakladatelskou roli při vzniku československé redakce v Mnichově. Jsou mezi nimi propagandisticky laděné texty představující její úlohu a program, emotivní projevy vyzývající obyvatele v Československu k odporu proti komunistickému režimu, aktuální komentáře k dobové mezinárodní situaci, ironické poznámky k výrokům komunistických představitelů, satirické rozhlasové pásmo, rozhlasové diskuse s kolegy či nadčasově laděné úvahy o národním osudu...

Poláci zveřejní dosud tajné svazky. Budou se týkat i Čechů

Na přelomu ledna a února odtajní polský Ústav národní paměti poslední dosud nepřístupné dokumenty tamních komunistických zpravodajských služeb. Oznámil to ministr obrany Antoni Macierewicz z vlády strany Právo a spravedlnost, jejíž předchozí rozhodnutí vyvolala v Polsku mohutné protesty. Mnozí historici včetně českých ale odtajnění svazků považují za krok správným směrem...

Reportéři ČT - Bomba made in Prague

Příběh dokumentu CIA, který v článku magazínu Minulost.cz popsal badatel CDTR Radek Schovánek odvysílala v premiéře 9. listopadu 2015 Česká televize v pořadu Reportéři. Když před šedesáti lety na poště v západoněmeckém Mnichově zabila exploze slovenského separatistického politika Matúše Černáka, komunistický tisk tvrdil, že se Černák stal obětí boje mezi znesvářenými exilovými skupinami. Exulanti byli ale přesvědčeni, že za atentátem stojí československá tajná služba. Tuto teorii po roce 1989 podpořila řada nepřímých důkazů.

Stránky