Polský Ústav národní paměti by chtěl exhumovat polské oběti komunistického režimu v bývalém Československu

Tisková zpráva (zdroj: Platforma evropské paměti a svědomí)

Polský Ústav národní paměti by chtěl exhumovat polské oběti komunistického režimu v bývalém Československu

Praha/Varšava, 16. června 2017.  Na oficiální návštěvě uskutečněné začátkem týdne ve Varšavě předala Platforma evropské paměti a svědomí polskému Ústavu národní paměti IPN dokumenty týkající se zabití 13 polských občanů, kteří zahynuli na československé železné oponě na hranicích s Rakouskem v letech 1961 – 1965. IPN a jeho podřízená Hlavní komise pro stíhání zločinů proti polskému národu jsou připraveny exhumovat ostatky polských obětí železné opony v Československu.

Na pondělním jednání ve Varšavě s prokurátory v čele s Andrzejem Pozorskim, šéfem Hlavní komise pro stíhání zločinů proti polskému národu, předala výkonná ředitelka Platformy Neela Winkelmannová IPN dokumenty týkající se zabití 13 polských občanů elektřinou v letech 1961-1965, kdy byla železná opona nabita proudem pod napětím 4000-6000 V. Hlavní dosud žijící zodopovědnou osobou je bývalý ministr vnitra a pozdější předseda československé vlády Lubomír Štrougal (*1924).

Ústav národní paměti je známý svou expertízou v oblasti exhumování a identifikace obětí totalitních zločinů, které se nacházejí na neoznačených místech a v masových hrobech, s cílem trestního stíhání pachatelů a důstojného pohřbení ostatků.

Ústav národní paměti má velký zájem o lokalizaci a exhumaci ostatků polských uprchlíků zabitých na železné oponě v bývalém Československu. Badatelé Platformy mu poskytnou potřebná data co nejdříve,” říká výkonná ředitelka Platformy Neela Winkelmannová.