Minulost.cz

Přihlásit se k odběru zdroj Minulost.cz
rss
Aktualizace: 14 min 33 sek zpět

Architekt transformace v Číně

23 hodiny 10 min zpět

Mao Ce-tung se obával, že ekonomické reformy povedou k návratu ke kapitalismu, a proto zahájil v roce 1966 „kulturní revoluci“. Tengova rodina byla pronásledována Rudými gradami, jeho syn byl zatčen, mučen a vyhozen ze čtvrtého patra v roce 1966 a byl z pádu ochrnutý. Teng byl nucen v roce 1969  opustit všechny pozice a byl nucen pracovat čtyři roky jako montér, což dělal ve Francii.

KGB a ministerstvo vnitra v srpnu 1968 - Pohled z československé strany

18. Srpen 2018 - 22:36

Významný podíl na přípravách a průběhu okupace Československé socialistické republiky v srpnu 1968 měl Výbor státní bezpečnosti (KGB) při Radě ministrů Svazu sovětských socialistických republik, jehož zájmy v celém komunistickém bloku bezprostředně ohrožoval reformní proces pražského jara.

Oprava za všechny prachy

15. Srpen 2018 - 11:23

Analýza postupu vedení Ústavu pro studium totalitních režimů ve věci opravy pláště budovy v Praze na Žižkově. Schvalovala rada ÚSTR jako nejvyšší ogán ústavu úplnou rekonstrukci budovy a jakou tudíž nese zodpovědnost? Jak budou členové rady ÚSTR řešit flagrantní porušení zákona? Pořídili si radní nějaký právní rozbor situace anebo personální řešení alibisticky ponechají až na vyšetření policií a státního zastupitelství?

Projev poslance Pavla Žáčka před hlasováním o důvěře Babišově vládě dne 11.7.2018

11. Červenec 2018 - 0:00

Autorizovaný projev poslance Pavla Žáčka před hlasováním o důvěře Babišově vládě dne 11.7.2018

Digitalizace archivních materiálů komunistických bezpečnostních složek

6. Červen 2018 - 9:34

Ve sborníku Ministerstva obrany ČR Vyjádření úcty a vděčnosti o protikomunistickém odboji a odporu, který vyšel v polovině května 2018 a z něhož přinášíme ukázku, byl mj. publikován článek „Digitalizace archivních materiálů komunistických bezpečnostních složek“. V tomto textu autoři přehledně shrnuli proces digitalizace archivních fondů a sbírek Archivu bezpečnostních složek po vzniku ÚSTR z let 2008 – 2016, jako snahu o nápravu předchozího katastrofálního stavu převodu dokumentů z provenience Státní bezpečnosti do elektronické podoby, realizovaného archivním a spisovým odborem Ministerstva vnitra ČR...