Minulost.cz

Přihlásit se k odběru zdroj Minulost.cz
rss
Aktualizace: 6 hodin 13 min zpět

Francouzská spojka neomarxistického revizionismu v akci

17. Březen 2020 - 16:11

Zatímco zjevně nečernobílou životní každodennost nacistického Německa až na neonacisty a poslední nostalgické pamětníky nikdo nepokládá za důkaz neoprávněnosti pokládat nacistickou diktaturu za případ totalitarismu, u komunistické diktatury je tomu podle západních neomarxistických a českých revizionostickch historiků, právě tak jako u komunistů přesně naopak...

Historie.cs: Soumrak bohů po našem

10. Únor 2020 - 15:59

30 let od zrušení StB. Na kolik schopné byly poslední generace estébáků? A jak se propouštěli do civilu?

Hovory z druhé strany

16. Prosinec 2019 - 9:15

Redakce exilového časopisu Svědectví v Paříži byla po celou dobu své existence cílem desítek aktivních opatření československé rozvědky. Jedno z největších a také nejnebezpečnějších se odehrálo na začátku osmdesátých let.

Přehled nejúčinnějších operací realizovaných dezinformačním odborem čs. rozvědky v letech 1986–1988

16. Prosinec 2019 - 8:55

Mezi poslední dochované dokumenty o spolupráci československé rozvědky (I. S‑SNB) a Hlavní správy rozvědky Výboru státní bezpečnosti (VSB) Svazu sovětských socialistických republik (I. HS‑KGB SSSR) při agenturně‑operativní činnosti a produkci aktivních či vlivových opatření patří tři dokumenty z února 1988 a 1989 určené buď přímo nejvyššímu představiteli zastoupení sovětské rozvědky v ČSSR, kterým byl genmjr. Valentin Borisovič Lvov (poslední vedoucí představitel zastoupení I. HS‑KGB při I. S‑SNB v Praze.), anebo informačnímu úseku čs. rozvědky jako podklad pro zpracování přehledu pro „sovětské přátele“.

Operace „Denver” - dezinformační operace KGB a Stasi týkající se AIDS

16. Prosinec 2019 - 8:49

V poslední době se USA potýkají s otázkou ruských dezinformací. Ve snaze pochopit metody a cíle těchto zpravodajských operací se řada novinářů ohlíží za historií sovětských dezinformací během Studené války. Sovětská KGB (Výbor pro státní bezpečnost) v ní hrála hlavní roli. Dezinformační kampaně byly součástí jejích skrytých psychologických válečných aktivit a „aktivních opatření“.

Československo v (dez)informační válce 1948-1989

16. Prosinec 2019 - 8:39

Jak lépe porozumět fenoménu dezinformací, fake news, alternativních webů, resp. konspiračních teorií? Online projekt Československo v (dez)informační válce 1948-1989, přináší unikátní pohled na tuto problematiku z perspektivy dosud neznámých psychologických a dezinformačních operací, které realizovaly nedemokratické režimy prostřednictvím svých tajných služeb v době Studené války.