Platforma evropské paměti a svědomí odsoudila soudní verdikt, který nevládní organizaci Memorial umísťuje na seznam tzv. zahraničních agentů.

Praha, 12. březen 2015 - Platforma evropské paměti a svědomí odsoudila včerejší soudní verdikt, který nevládní organizaci Memorial umísťuje na seznam tzv. zahraničních agentů. Cílem tohoto opatření současného režimu je bránit v práci mezinárodně známé a vysoce respektované lidskoprávní organizaci v Rusku.

Za posledních 25 let ruská organizace Memorial monitorovala a odkryla případy vážného porušování lidských práv v Rusku. Na základě včerejšího soudního rozhodnutí je tato organizace zařazena na seznam přibližně 40 dalších renomovaných nevládních organisací, které jsou pod dohledem ruských autorit. Cílené oklešťování prestižních lidskoprávních organizací jde ruku v ruce se zhoršováním demokracie v Rusku a nárůstem autoritářské vlády. Zatímco doma perzekvují memoriální a lidskoprávní organizace pod absurdní záminkou, chová se ruský režim v mnoha zahraničních zemích jako „zahraniční agent“, varuje prezident Platformy pan Göran Lindblad.