Polští státní zástupci vyšetřují bývalého člena československého politbyra za zabíjení na železné oponě

Praha / Varšava / Bratislava, 21. Února 2017. Státní zástupci polského Ústavu národní paměti (IPN) – Hlavní komise pro stíhání zločinů proti polskému národu zahájili trestní řízení v případech polských uprchlíků zabitých elektřinou pod vysokým napětím na československé železné oponě v době komunismu. Hlavní žijící zodpovědnou osobou je bývalý ministr vnitra, pozdější člen politbyra a československý premiér Lubomír Štrougal (*1924). Případy předložila polskému IPN Platforma evropské paměti a svědomí v rámci projektu “JUSTICE 2.0”, jehož cílem je dosáhnout spravedlnosti za mezinárodní zločiny komunismu. 

Podle výzkumu provedeného Platformou evropské paměti a svědomí je bývalý člen československého politbyra, Čech Lubomír Štrougal (*1924), zodpovědný za smrt alespoň 60 osob zabitých na železné oponě v době komunismu. Za jeho působení ve funkci ministra vnitra byla železná opona nabita 4000-6000 volty, což vedlo ke kruté smrti uprchlíků snažících se překročit hranice směrem na Západ.

Od roku 1989 nebyly Česká ani Slovenská republika ochotny tyto případy odsoudit domácími soudy. Státní zástupci polského Ústavu národní paměti (IPN) – Hlavní komise pro stíhání zločinů proti polskému národu nyní vyšetřují smrt polských občanů zabitých vysokým napětím na západních hranicích Československa. Signální případy byly IPN předloženy Platformou v rámci jejího projektu “JUSTICE 2.0”.

 “Doufáme, že se zapojením mezinárodní komunity spravedlnost za zabíjení civilistů v době komunismu konečně zvítězí,” říká prezident Platformy Göran Lindblad.

Takovéto iniciativy inspirují naději, že dosáhneme úplného narovnání komunistických zločinů, možnosti identifikace pachatelů a uctění památky obětí,” říká Dr. Jarosław Szarek, prezident Ústavu národní paměti z Polska.

Ústav paměti národa oceňuje práci státních zástupců své partnerské instituce IPN, protože základem pro usmíření a výstavbu budoucnosti je spravedlnost,” říká Dr. Ondrej Krajňák, předseda správní rady slovenského Ústavu paměti národa.