Precedenční rozhodnutí slovenského soudu - morální satisfakce oběti železné opony

Okresní soud Bratislava I. dne 13. března 2017 rozhodl o plné rehabilitaci Hartmuta Tautze, osmnáctiletého uprchlíka, který byl zabit psy Pohraniční stráže na hranici Československa s Rakouskem v roce 1986. Rodina má také nárok na odškodnění Slovenskou republikou. 

Čestné pohřebiště popravených a umučených politických vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje národní kulturní památkou

Na základě iniciativy Centra pro dokumentaci totalitních režimů, Sdružení bývalých politických vězňů, Konfederace politických vězňů České republiky a Platformy evropské paměti a svědomí byl dnes vládou prohlášen Ďáblický hřbitov v Praze s Čestným pohřebištěm popravených a umučených politických vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje za národní kulturní památku.

Polští státní zástupci vyšetřují bývalého člena československého politbyra za zabíjení na železné oponě

Praha / Varšava / Bratislava, 21. Února 2017. Státní zástupci polského Ústavu národní paměti (IPN) – Hlavní komise pro stíhání zločinů proti polskému národu zahájili trestní řízení v případech polských uprchlíků zabitých elektřinou pod vysokým napětím na československé železné oponě v době komunismu. Hlavní žijící zodpovědnou osobou je bývalý ministr vnitra, pozdější člen politbyra a československý premiér Lubomír Štrougal (*1924).

Stránky